nevval-hanim

1993’te teyzem, sonra büyükannem ve diğer teyzem meme kanseri oldu. 1998’de ise meme kanseri oldum. Cerrahi işlem, kemoterapi ve radyoterapi aldım.

Cerrahi işlem sonrası 250.000 dolaşım gazetesine 12 günlük haber dizisi edindim. İlk kez tv haberinde yer alıyordum ve kanser olduğumu söyleyip, kanser hakkında konuştum.

Kanserli ünlüler hakkında bir belgesel yaptık. Farkındalığı artırmak için televizyonlarda gösteriliyordu. Kemoterapi alırken bir belgesel çekiyorum. O zaman Bursa Kanser Derneği ile birlikte çalışmaya başladım. Ben hala onur üyesiyim.

Anadolu’da binlerce kilometre ve yüzlerce kanser konferansı yaptım. Onursal başkan olarak 7 atölye kurdum. Uluslararası MECC (Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu) ​​ile çalışıyorum ve hasta hakları konferansları düzenledim.

16 kitabımdan birine “kanserli yaşıyorum” deniyor ve birçok kez yayınlandı.

Alman-Türk Sağlık Derneği’nin konuğu olarak Frankfurt’ta oturan konferans düzenledim.
Birçok Sivil Toplum Örgütleri ve Sağlık Bakanlığı’nın katkıları için ödüllerim var. Yönetmen Kutluğ Ataman’ın “Kadın Perukları” adlı projesinde kanseri anlattım. Yurtdışında çeşitli sergilere katıldık.

2009’da yine meme kanseri oldum. Organlarımı kaybettim. Medyada kanser hakkında konuştum. Bosnalı büyükannemin anısına İstanbul’da bir dernek kurdum.

Hâlâ Pembe Hanım’daki STK’da başkan olarak kanser hastalarına, ailelere ve yakınlarına destek vermek için çalışıyorum. Biz bir hasta derneğiyiz.

Amacımız, hastaların ve yakınlarının haklarını korumak, bilgilendirmek ve onlara destek olmaktır. 2013’te Kazablanka’da düzenlenen hasta dernekleri lider toplantısına konuşmacı olarak seçildim. Bana göre “Kanserle Yaşıyorum” kitabı bu konuda yayınlanan ilk kitap. Ve birçok kez yayınlandı.

pembe-hanim

‘’ Neler yaptığımızdan önemlisi neler hissettiğimiz bence. Birlikte olmanın, ortak bir amaç için çalışmanın dayanılmaz hafifliği sarıyor ruhunuzu. Bir başkasına “yalnız değilsin” derken kendinin de yalnız olmadığının bilincine varıyorsun. Cömert olmayan , bencil dünyanın karşısına geçip tüm içtenliğimizle cömertlik yapıyoruz. Cömertliğe çağırıyoruz herkesi. Başka kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar ve hastalar için ne verebilirsiniz? Düşünün. ‘’

Nevval Sevindi

Sizde etkinlik ve organizasyonlarda Nevval Sevindi’nin bilgi birikiminden yararlanmak ve konuşmacı olması için