Dünyada her yıl 250 bin kadın yumurtalık kanserine yakalanıyor, 140 bini hayatını kaybediyor. Pembe Hanım Derneği de bu duruma dikkat çekerek, kanser riskini azaltmak için kadınlara sağlıklı beslenme çağrısında bulunuyor.

Türkiye’de yumurtalık kanserine dikkat çekmek için çalışmalar yürüten Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Kanser riskinin azaltılmasında sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Pembe Hanım Derneği Başkanı Nevval Sevindi, yumurtalık kanserinin az bilinen bir hastalık olduğunu, bu nedenle toplumsal bilinci artırmaya çalıştıklarını belirtti. Sevindi, “Anneler Günü yaklaşırken, anneleri ve anne olmak isteyen tüm kadınları, bu konuda duyarlı ve bilinçli olmaya davet ediyoruz. Erken tanı çok kritik rol oynuyor. O yüzden bu konuyu kesinlikle ihmal etmemeli, düzenli taramalardan geçmeli, erken tanı konusunda çaba sarf etmeliyiz” dedi.

‘SAĞLIKLI MUTFAK, SAĞLIKLI YAŞAM’
Sevindi, erken teşhis kadar risk azaltıcı önlemlerin de hayati öneme sahip olduğunu vurgulayarak, “Sağlıklı gıda seçimleri ve beslenme alışkanlıkları, hayatımızın tüm evrelerinde önem taşıyor. Kanser gibi hastalıklarda ise çok ciddi ölçüde risk azaltma fonksiyonuna sahip. Yemekleri hazırlama biçiminde yapacağımız basit değişiklikler ve sağlıklı gıda seçimleriyle kanser riskini azaltabiliriz. Ayrıca kalp hastalığı, yüksek tansiyon, obezite ve diyabet riski de önemli ölçüde azalır. Tüm kadınları, bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Pembe Hanım Derneği olarak, ‘Sağlıklı Mutfak, Sağlıklı Yaşamak’ adıyla sağlığa katkısı olan yiyecekler ve beslenme önerilerini içeren bir broşür hazırladık. Kadınlar bu uyarılara dikkate almalı. Broşürlerimizi Çapa Onkoloji dahil hastanelerde dağıtacağız. Hastaların ulaşması kolay olsun diye hastaneleri ziyaret ederek dağıtacağız. En çok sorulan soru; ne yemeliyim? oluyor, broşürlerde bunun cevabını vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

YUMURTALIK KANSERİ HAKKINDA
Amerika’da tanı konulan 600 bin yumurtalık kanseri vakasının 8’de birinin sebebinin kilo olduğu tespit edilmiş durumda. American Institude for Cancer Research ve World Cancer Research Foundation tarafından hazırlanan rapora göre yılda 120 bin kanser vakası, sağlıklı kiloda kalındığı zaman önlenebilir. Çalışmalar, önlenebilir faktörlere bağlı kanserlerin oranının % 90-95 olduğunu ve bunların %30-35’inin sağlıklı beslenme ile ilgili olduğunu gösteriyor.

Yumurtalık kanseri tanısı çoğunlukla geç evrelerde konuluyor. Tanıdan sonraki 5 yıllık yaşam süresi beklentisi %44. Devamlı karın ağrısı, karında şişkinlik, çabuk doyma, sık idrara gitme isteği, bel ağrısı, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, sürekli yorgunluk hissi, hassas bağırsak şikayetleri, hastalığın sık görülen belirtileri arasında yer alıyor.

Yazar