Türkiye’de ilk kez akciğer balonunu getirdik. Binlerce insanla buluştu. Okullara ulaşması için derneğimiz Kanserle Savaş Daire Başkanlığına hibe etti.

“Koca Ciğer” Akciğer Kanserini Anlatıyor. Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği ve Lilly İlaç işbirliğiyle kamuoyunda akciğer kanseri hakkında farkındalığı artırmak amacıyla başlatılan “Koca Ciğer” isimli projenin ilk durağı Bezmialem Vakıf Üniversitesi oldu.

Koca Ciğer ( Mega Lungs ) dünyanın tek taşınabilir, şişirilebilir ve gezilebilir akciğer maketidir. Ziyaretçilere solunum sistemiyle ilgili bilgilenme imkanı sunan Koca Ciğer, yaklaşık 3,5 m yüksekliğinde ve 4.5 m genişliğindedir.

Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği üyesi Doğuş Üniversitesi öğrencisi Merve Güney’in girişimleriyle Türkiye’de hayata geçen proje, dünyanın çeşitli ülkelerinde aynı adla 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır.

Geniş Kitlelere Ulaşıyor

“Akciğer kanserinde tedavi, yaşam şansını artırır” sloganıyla yola çıktıklarını belirten Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Nevval Sevindi, kampanya aracılığıyla akciğer kanseri konusunda kamuoyunu bilgilendirmeyi ve hastalığın önemine dikkat çekmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, “Akciğer kanserinden korunmak için sadece sigara ve tütün ürünlerini bırakmanız yeterli değil. Sağlıklı bir akciğer için, ciğerlerin en verimli şekilde kullanılması, nefes egzersizleri de son derece önemlidir. Bu nedenle biz de “Koca Ciğer” adlı dev akciğer maketi ile hastalıkla ilgili daha fazla bilgi vermek istedik” diye konuştu.

“Koca Ciğer” maketi aracılığıyla ziyaretçilerin akciğerde kanser hastalığının etkilerini daha yakından görme ve bilgi sahibi olma imkanı bulacaklarını belirten Sevindi, yıl boyunca “Koca Ciğer”in Türkiye’nin farklı şehirlerinde ziyaret edilebileceğini de söyledi.

Işıldayan Gözlerin Ardını Birlikte Görelim Diyorsanız

Yazar