Avrupa Kanser Kongresi tüm hızıyla sürüyor. Dünyadan bir çok bilim adamı, doktor, ilaç firması ve sivil örgütlenmelerin katılımıyla gerçekleşen kongreye Türk medyasından kimse gelmemiş. Sağlık medyası diye bir alanımız yok belli oldu! Bugün programda iki hasta kendi yaşadıklarını anlattı. Biri kolon ve metastaz yapmış, diğeri prostat kanseri. Dünyada kongrelerde hastalar önemli vaka olarak dinleniyor.

Sadece kişisel bir dinleme değil, bilim hasta olmadan var olamaz ilkesiyle hasta tüm prosedürlerin parçası sayılıyor.

Türkiye’de ilk katıldığım onkoloji kongresinde bir doktorun ayağa fırlayarak;” aramıza hasta sızmış!” diye bağırması aklıma geldi dinlerken ve gülümsedim. 2milyon kanserle yaşayan insan var dedi İngiltere’den konuşmacı.

Amaç İse Oldukça Anlamlıydı

Amaç kanser hastalarının sağlıklı,aktif bir hayat sürdürerek mümkün olduğu kadar uzun yaşamaları. Kanser hastalarının acı çekmemeleri, seks yeteneklerini yitirmemeleri,geçim derdine düşmemeleri,işe geri dönmeleri sağlanarak duygusal depresyon ve endişeye düşmemeleri, sosyal ihtiyaçlarının dikkate alınması gerektiği vurgulandı. “Sadece görevimiz kanseri tedavi etmek değil, gerisine karışmam diyemeyiz.

Kanser dışında yığınla sağlık sorunu var.Ayrıca psikolojik sorunlar yaşayan biri ne kadar sağlıklı sayılabilir? Sorun bunları yaşayan bir insanın üstüne kanser olması ve durumun daha komplike hale gelmesi.Örneğin obez ise kanserle özgüveni hepten zedeleniyor.Hastalığı daha ağır şartlarda yaşıyor.

Bu hastanın sosyal ve psikolojik uyum için desteğe ihtiyacı var demek.Kanser psikolojik açıdan bazılarını güçlendirirken,bazılarında tam tersine özgüven kaybına yol açıyor.

Kanser sonrası çalışanların normal hayata dönüşleri ile ilgili istatistikler çok ilginçti. Bizde neden kimse bunları çalışmıyor acaba? Açıklanan en ilginç bulgulardan biri akciğer kanserinin kadın ve erkekte öldürücü olduğu. İkincisi kemoterapinin sonu görünüyor gibi yine ilaç ama zehirli yan etkileri olmayan ilaçlar geliyor.Cerrah onkolojistler bu konuda araştırma yapıyorlar. Buna hedefli tedavi deniyor, bağışıklık sistemini destekleyen ilaçlar yapılmaya başlanmış.

Yazar