Kanser Yüz Farklı Hastalıktan Oluşuyor

Avrupa Kanser Kongresi 2013, Amsterdam’da dün başladı.Açılışa katılan Hollanda kralı bilimsel açılış konuşmasını yapan John Hopkins hastanesinden Prof.Topalian’ı dinledi ve geldiği gibi sessizce ayrıldı. Müzik ve kent tanıtım filmleriyle gece noktalandı.

Bütün dünyadan yaklaşık 4000 bilim adamı,doktor,hemşire,ilaç firmaları ve sivil toplum örgütü katılıyor Kongreye. Örneğin Yunanistan’dan 54 kişilik, İsviçre’den 108 kişilik ekipler gelmiş.

Kanser savunuculuğu yapan sivil örgütlerin ve bilim adamlarının tüm masraflarını Sağlık Bakanlığı karşılamış. Ayni bizdeki gibi.

Tek Türk Derneği Pembe Hanım

Bu kongrenin sloganı: ”Kanser hastası her şeyin en iyisine layıktır”. Yani hasta olmadan kongre de yok,bilim de! Çünkü kanser bir hastalık değil hastalıklar bütünüdür. Kişisel farklılıklar gösterir.O nedenle bireysel,kişiye özgü tedaviler üzerinde çalışılıyor. Ayrıca kanser için yapılacak bilimsel çalışma ve tedavilerin mülti-disipliner olmasının kaçınılmazlığı vurgulanıyor.

İnsan ne kadar karmaşıksa kanser de o kadar karmaşık.Tek doktor,tek tedavi veya tek bilim dalı ile kurtuluş yok! Kanser 100 farklı hastalıktan oluşuyor.

Avrupa’da 2012’de 3.45 milyon yeni kanser vakası saptanmış.

Pembe Hanım Kanserli Hastalar ve Yakınları Derneği olarak bu önemli kongreye davet edilen ve burada olan tek Türk derneğiyiz. Ben ve dış ilişkiler sorumlumuz Seda Kansu bütün savunuculuk ve etik başlıklı toplantılara katılacağız. Türkiye’nin kanser konusunda acilen bir ulusal politika saptaması gerektiği aşikar! Sessizce devrim yapılmıyor.

Nevval Sevindi

Gönülden destek vermek, birlikte mücadele etmek için

Yazar