İtalya’da yeni vakalar artış %12 oranında. Bilgilendirme ve iletişim ön plana çıkmış ve teşvik ediliyor. 30’dan fazla bilgilendirici kitap yayınlamışlar.İtalyan devleti kanserde bilginin önemini anlamış.2011’de Ulusal Kanser Planı yapmışlar.Rehabilitasyonun önemini vurguladılar ve bu bütçeler ekonomik kayıp değil toplumun kazancıdır dediler.

Toplumu,insanı ve kültürü korumak devletin görevi imiş!

Fransa’da moleküler teste herkes erişebilir duruma getirilmiş. Parasız yapılan bu testlerin maliyetleri düşürdüğü,sağlık sistemine başarıyla entegre edildiği anlatıldı. 150.000 hastaya uygulanan moleküler test tümör profili çıkarmak için bir proje.

Hastaların ihtiyaçlarına göre yapılandırılmış ve modernize edilmiş yeni bir yapılanma gerekiyor. Medyaya çok ihtiyaç olduğu,medyanın kanser hastalarının güçlenmesi için destek vermesi gerektiği ve aslında temel kamu görevi gereği mecbur olduğu vurgulandı.

Kansere Yatırım Yapmak Pahalı Bir İş Değildir

Her devlet bunu yapmak zorundadır diyenleri duyun!

Çok ilginç bir tebliğ de kadın ve erkek hastaların karşılaştırmasıydı. Ekranda şu yazıyordu: “Bu yıl bir çok erkek inatçılıktan ölecek! Doktora gitmemek için.”

Elbette henüz sihirli formüller yok.Ama umut var! Daha iyi teknoloji kadar insanlık da lazım elbette. Örneğin İngiltere’de 70 yaş üstü meme kanseri hastalarına Tamoxsifen isimli ilacı verelim mi vermeyelim mi tartışması varmış. Bu yaştan sonra insan yatırım yapmaya değer mi diyorlar. İnsanın her yaşta değerli olduğunu bilen yöneticilere ihtiyaç var.

Yazar